Our Staff

Administrators

Jerry DeGroot

Principal

Jeff Engbers

Athletic Director

Dan Landstra

Director for Spiritual Leadership, Bible IV, Senior Faith Conferences, BILT

Bill Postma

Director of Instruction

Scott Soodsma

Dean of Students/Attendance

Troy Billin

Director of Development

Doug VanderPloeg

Director of Transportation, Associate Athletic Director

Support Staff

April Arends

Food Court

Krista Bosscher

Executive Administrative Assistant

Sandy Bussis

Tuition Clerk

Jennifer Byker

Receptionist/Student Services

Michelle DeGroot

Athletic Administrative Assistant

Mary Overweg

Finance and Office Manager

Dawn VanDyken

Finance Assistant

Tom VanHouten

Custodian

Jerry Victory

Head Custodian

Mary Westmaas

Accompanist for the Choirs

Faculty

Chris Achterhof

U.S. History, AP Government, Student Council

Joe Baillargeon

Global Studies, US History, Economics

Jill Bakker

PE 9, Health 10, Lifetime Sports & Fitness I, Racquet & Team Sports

Matt Bakker

U.S. History, Global Studies

Ian Billin

Computers, Accounting, Bible III

Tim Blamer

Bible I, Psychology

Mark Bonner

Bible II, Global Studies, Personal Finance

Rob Bosma

Biology, Anatomy & Physiology

Caleb Brink

English 2 and English 3

Jim Brinks

Geometry, Basic Algebra I, AP Statistics

Kim Brinks

Culinary Arts, Photojournalism

Melissa Bronson

Inclusive Education

Loralee Bruxvoort

Spanish II, Spanish III

Dave DeMey

Government, Economics, AP US History

Jordyn Dykstra

Inclusive Education

Ashton Foreman

Adv. Choral Ensemble, Girl's Chorus, Adv. Women's Chorus, Men's Chorus, Chamber Singers

Steve Gruppen

Shop, Woods, General Metals, Home Maintenance, Construction

Sara Jager

Concert Orchestra, Chamber Orchestra

Brian Knot

Concert Band, Symphonic Band

Jen Koning

Earth Science, Chemistry, Introduction to Physics, Biology

Katie Kooiman

English I, Spanish I

Bill Lutke

Educational Support Teacher

Brian Mast

Chemistry, Chemistry Concepts, Environmental Science

Libby Nelesen

Geometry, Algebra II

Jason Nikkel

AP English Literature, English III, English IV

Cyndi Post

Educational Support Teacher

Katrina Steenwyk

PE/Educator

Mitch Sytsma

English II, English IV

Mark TeSlaa

FST (Functions, Stats, Trig.), Basic Geometry, Intro to Statistics, Student Council

Julie Thrower

Ceramics, Art Explorations, Painting, Drawing, AP Art & Design

Craig Tibbe

PE 9, Health (10), Speed, Strength, & Flexibility Training

Josh Tubergen

Earth Science, Physics, Introduction to Physics, AP Physics I

Sharon Veltema

Chapel Coordinator, Basic Algebra I, Algebra I

Dave Vruwink

CAD, Drafting, Graphic Design, Pre-Engineering I & II

Christina Welch

Basic Algebra I, Basic Algebra II, Algebra II

Scott Wesseldyke

Spanish I, AP Spanish

Kristy Williamson

English III, AP English Language

Lauren Zuiderveen

English I, English II

Counselors

Julie Essebaggers

Counselor: International Students & Middle School

Randy Heethuis

Counselor

Dan Sanders

Counselor: Tech Center

Paraprofessionals

Pam Heethuis

Educational Support Paraprofessional

Shelly Rylaarsdam

Paraprofessional